Kezdőlap|Ki volt Halászy Károly?

Ócsa temetőjében nyugszik Halászy Károly, az 1849-ben kivégzett honvédszázados, tanító.

Halászy Károly, a kiváló református rektor Alsónémedi egyházának és iskolájának szolgálatában állt, ott fejtette ki a forradalom és szabadságharc alatti tevékenységét is.

Ócsa hősévé sem egyszerűen a hosszú történelmi múltú s szoros szomszédságú települések lakói, főként prédikátorai és tanítói közt kialakult kapcsolatok révén válhatott.

A sors úgy hozta, hogy Haynau térségünkön átvonuló egységei néhány társával együtt Ócsán állították hadbíróság elé, s miután forradalmi tetteit halállal büntették, itt is végezték ki. Tehát nem csoda, hogy mindkét faluban hősként tisztelik.

Halászy Károly méltó párja azoknak a nemcsak helyileg jelentős történelmi alakoknak, akik a korábbi egy-két évszázad során szereztek hírnevet maguknak és községüknek.

Iskolánk 1992-ben vette fel a mártír-tanító nevét. Fellelhető dokumentumait kiadványban dolgoztuk fel.

Ki volt Halászy Károly? (PDF - 381.21kb)
Szerkesztette: Németh György

Irodalmi pályamunkák - 2012:

Adouni Éva: Egy igaz mese Halászy Károlyról

Németh György: A rebellis tanító